Światowe Dni Młodzieży – Błogosławiony czas!

Rudy-Rysie to jedyna miejscowość w gminie Szczurowa, która podczas wizyty papieża Franciszka przyjmowała pielgrzymów. Należąc do dekanatu Szczepanowskiego mieliśmy tą możliwość i łaskę przyjęcia 80-ciu młodych Włochów przez prawie tydzień. To był piękny, niepowtarzalny, nie dający się opisać słowami czas wspólnoty pomiędzy młodymi z Włoch a mieszkańcami wioski – zwracali uwagę wolontariusze. Rodziny, które bardzo chętnie otworzyły swoje domy jak i odpowiedzialni za remizę (mieszkało tam 13 osób i przygotowywano śniadania dla całej grupy) mówiły o dużej kulturze, uprzejmości i radosnym usposobieniu  pielgrzymów. Mimo tego, że młodzi prawie codziennie wyjeżdżali wcześnie rano i wracali późno w nocy każdy chciał jak najlepiej ich ugościć, porozmawiać o swoich krajach, zwyczajach, kulturze, historii, poczęstować polską kuchnią, a nawet w niektórych przypadkach zorganizować małe przyjęcia z okazji np. urodzin któregoś z pielgrzymów. Tak więc na odpoczynek, sen udawano się często o godzinie 2.00, 3.00 w nocy. Ksiądz Proboszcz, Parafialny Komitet Organizacyjny jak i wolontariusze robili wszystko co w ich mocy, by pielgrzymi czuli się naprawdę dobrze i mieli jak najlepsze wspomnienia pobytu w Rudy – Rysiu. Już pierwszego dnia po przyjeździe i zakwaterowaniu w remizie odbyło się oficjalne powitanie chlebem i solą. Rodziny upiekły ciasta, była kawa, herbata i inne napoje. Później na zewnątrz budynku organizatorzy zaprosili wszystkich do wspólnego tańca poloneza, którym rozpoczęli zabawę taneczną. Bawiono się przy tańcach integracyjnych,  które proponowali mieszkańcy jak i pielgrzymi z Włoch. Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewali hymn ŚDM „Błogosławieni miłosierni”. W sobotę gdy Włosi opuszczali naszą miejscowość pożegnaniom nie było końca a i nie jednym łezka zakręciła się w oku. Każdy pielgrzym otrzymał mały podarunek w którym był pamiątkowy kubek, foldery z gminy Szczurowa i parafii Rudy- Rysie. Ten piękny, dobry czas tak szybko minął. Od nas teraz zależy czy będziemy umieli tą wspólnotę, budowanie mostów a nie ścian pomiędzy ludźmi jak mówił papież wdrożyć w codzienne życie.

Na koniec warto wymienić wszystkie osoby, które tak chętnie i bezinteresownie jako wolontariusze przygotowały cały pobyt pielgrzymów z Włoch: ks. Bogusław Pasierb, Parafialny Komitet Organizacyjny w składzie: Joanna Łoboda, Natalia Drabant, Aleksandra Rudnik, Elżbieta Gwóźdź, Dawid Wróblewski, Łukasz Hebda, Robert Dzień. Gospodarze parafialni: Marta i Weronika Lis, Anna Pajor, Julia Kozioł, Paulina Kopacz, Karolina Budyn, Przemysław Rams, Hubert Rudnik. Osoby, które przygotowywały posiłki na remizie: Maria Gaczoł, Wiesława Wierdanek, Maria Kania, Stanisława Gładysz-Klamka, Teresa Kozioł. Tłumacz pan Tadeusz Hebda. Dziękujemy Urzędowi Gminy w Szczurowej, koordynatorowi  gminnemu ŚDM pani Elżbiecie Gądek, Spółdzielni Produkcyjno Handlowej i Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Szczurowej za przekazane produkty spożywcze.

Przewodniczący PKO podczas ŚDM: Robert Dzień